top of page

Дали в руки рибу (українською)

Updated: Nov 30, 2020


Чого я навчусь? Що я з цього матиму? Як ти гадаєш, чи це однакові у своїй суті запитання? Чи поняття «навчусь» і «матиму» взаємозамінні? Якщо ти так вважаєш, то частково я з тобою погоджусь, адже термін «навчитись» може охоплювати і поняття «отримати». Коли ж ти кажеш, що зміст цих двох запитань різний, то ми з тобою на одній хвилі.


Для тебе важливо не просто, що ти маєш, а й те, що ти вмієш


Спробуймо звузити наші роздуми до конкретної ситуації, скажімо навчання фотографії у форматі воркшопу. Ось що ми маємо. Навчитись – це зрозуміти, як давати собі раду у реальних ситуаціях, в котрих ти знімаєш кожного дня, а отримати – це просто поповнити своє портфоліо. Що скажеш тепер? Чи ці поняття взаємозамінні?

Якщо ти дочитав до цього моменту, то скажу, що для тебе важливо не просто, що ти маєш, а й те, що ти вмієш. Я вважаю, що ці два запитання різні. Відповідь на перше запитання охоплює і процес, і довгострокові користі. Відповідь на друге запитання охоплює конкретний результат і користь вже та негайно. От тут і схований маркетинговий хід. Як ти думаєш, на що сьогодні погодиться покупець, пересічний учасник воркшопу? Гадаю, на друге. Чому? Адже це вже та негайно.


«Навчитись» і «мати» це два різних типи покупців


Безумовно, «вже та негайно» ти можеш мати пакет для обробки своїх фото. «Вже та негайно» перед тобою поставлять професійну модель за ідеальних умов і, я не сумніваюсь, ти поповниш свої портфоліо ефектними фото. Але що змінилось по суті? Чи ти навчився чогось, що допоможе тобі в житті? Чи це знання зробить тебе кращим фотографом? Чи ти просто скопіював когось, став такою собі копіювальною машиною, яка не може придумати свого. А, може, ти просто, навіть не усвідомлюючи цього, ще раз прорекламував когось?

Чи ти зрозумів як стати кращим фотографом? Яка користь з того, що ти навчився обробляти фото так, як це робить інший? Ти ж і далі фотографуватимеш тих самих звичайних людей за звичайних обставин? По суті, твої фото не змінилися, хіба що з кольорових стали коричневими. Як ти гадаєш, це суттєва зміна?

Що я маю на увазі? Маркетинг. І, можливо, зараз у тебе промайнула думка, що мій пост теж маркетинг. Ти звичайно можеш так вважати.

А тепер по суті. Ми чітко відмежували одне поняття від іншого. «Навчитись» і «мати» це два різних типи покупців. Зрозуміло, що це дві різні категорії людей і цінностей. Чи я пишу це для того, щоб когось судити? Звичайно, ні! Як каже мій швагро: «Всяке є, всяке треба». Я говорю про все це, аби ти був «зрячим». Свідомо приймав рішення. Тільки «зрячі» люди мають можливість рости та вчитися, бо вони уміють відрізняти.Вибирай, розуміючи різницю


Ось що я маю на увазі. Спробуймо відрізнити два воркшопи за такими критеріями. По-перше, кількість учасників: на одному 15, на другому лише 5. По-друге, учитель: на одному – амбітний та самозакоханий, на іншому – досвідчений. По-третє, на одному штучно створена ситуація: як локація, світло, так і сама модель; на другому – реалістичні умови, звичайні люди, природнє світло та локація. По-четверте, результат: з одного боку ефектне портфоліо, а з іншого - досвід та знання як досягти бажаного результату. По-суті, на першому тобі просто дали в руки рибу, а на другому тебе навчили її ловити. Розумієш різницю?

Що вибереш Ти? Вибирай, думаючи! Вибирай, розуміючи різницю!І ще одна думка. Ти думаєш я «за» воркшопи чи майстер-класи? Не зовсім! Я не раз говорив, що такі події мають своє місце у сфері навчання, але вони за своєю природою штучні та малоефективні. Це ідеальні умови для поповнення портфоліо! Іншими словами, я трішки знаю цю кухню і я хочу, щоб ти йшов коротшим шляхом, а не був рабом маркетингу.

留言


bottom of page